Česká republika není malá země

Vždycky, když se mluví o České republice, zejména v souvislosti se zahraničím a speciálně ve vztahu k Evropské unii, vždycky zazní věta, že „Česká republika je malá země, a proto si nemůžeme dovolit…“. V poslední době vrcholící tzv. kampaně před eurovolbami ta věta zaznívala snad v každém rozhovoru s politiky, zejména těmi euroskeptickými, kteří touto větou obhajovali svoje selhání v tom, jak si vyjednat více.

Nejde mi ale primárně o Evropskou unii – tu větu slyším téměř pořád. Možná bychom se měli vrátit zpět ke čtyřslovnému názvu a rovnou se pojmenovat Česká Malá Bezvýznamná Republika a rovnou to i napsat na vlajku. Ostatně hokejoví fanoušci si bílé místo na vlajce už dávno vykládají jako jakousi inzertní plochu (odbočka: dokážete si představit, že by třeba Američan na vlajku do některého z bílých pruhů napsal třeba „I’m from Detroit“?).

Česká republika není malá a není bezvýznamná. V téměř žádném ohledu. A nechám teď stranou těžko měřitelný dopad, jaký zanechali význační čeští rodáci od dob Karla IV. po Barboru Špotákovou.

Mám pocit, že Češi mají neustále potřebu poměřovat se s Německem (pokud mají náladu na sebemrskačství, protože v jejich pohledu je Německo lepší ve všem) nebo se Slovenskem (kde cítí možnost se porovnávat, protože jsme začali na stejné startovní čáře).

Česko je významná evropská země. A myslím, že je na čase, abychom si to začali uvědomovat, protože pokud si budeme donekonečna opakovat opak, stane se tato stokrát opakovaná lež pravdou. Vždyť se stačí podívat na objektivní informace.

Česká republika je co do počtu europoslanců na 12 místě z 28. Méně poslanců má třeba Švédsko, Finsko, Dánsko, Rakousko… Osobně znám řadu Švédů a Finů, mnohokrát jsem v těch zemích byl a nedokážu si představit Švéda, který by řekl, že jeho země je malá a v Evropě bezvýznamná.

Česká republika je 38. na světě (z celkem 185 posuzovaných zemí) podle hrubého domácího produktu na hlavu. Za námi jsou např. všechny pobalstké státy, ale i státy jako Polsko, Brazílie, Thajsko, Chile… Max. o 10 % vyšší HDP per capita (tedy to, co bych nazval „srovnatelný“) mají třeba Izrael, Jižní Korea, Nový Zéland, Itálie nebo Saúdská Arábie. Nic z toho nejsou státy, které by se daly nazvat globálně bezvýznamné a malé. Pravda je pro někoho krutá, ale je fakt, že se máme jako prasate v žitě. A Česká republika patří mezi ty bohaté země. A ano, i když žijete z dávek a nemáte práci, nebo jste důchodci nebo matka samoživitelka na mateřské. I tak se máte zatraceně dobře!

Česká republika je mezi 27 světa, které mají od mezinárodních ratingových agentur „tříáčkové“  nebo „dvouáčkové“ hodnocení (ČR má dle S&P aktuálně AA-). Podobný rating (tedy AA-, AA nebo AA+) mají třeba USA, Francie, Belgie, Japonsko. Opět bych neřekl, že to je zrovna společenství bezvýznamných států. Jinými slovy: finančníci vědí, že ČR je vyspělá a důvěryhodná země.

Česká republika má 9. nejnižší dluh v poměru k HDP z Evropské unie. Za námi jsou země jako Velká Británie, Finsko, Nizozemsko, Francie a dokonce i to obdivované Německo. Tady si myslím, že není třeba si brát z Německa nebo Rakouska vzor…

Česká republika ma 4. nejnižší nezaměstnanost v EU (údaje za rok 2013). Nemá cenu vyjmenovávat, kdo všechno je horší než ČR – jsou to skoro všechny státy Evropy s výjimkou Malty, Lucemburska a Rakouska. Dokonce i takové vzory sociálního státu jako je Švédsko, Dánsko nebo Francie jsou na tom hůř.

A tak by se dalo pokračovat dál a dál… Možná vám tam chybí údaj o počtu obyvatel. Zcela záměrně. Není totiž důležitý. Třeba takové Švýcarsko, Švédsko, Rakousko, Dánsko, Norsko… Všechno to jsou významné evropské země, které mají méně obyvatel než má ČR. A pochybuju, že fňukají, že jsou malí.

Už mě prostě štve ta neustálá připokakanost a sebemrskačství. ČR je VÝZNAMNÁ země a je BOHATÁ země. Ale když si bude nádherná ženská stokrát před zrcadlem opakovat, že je tlustá, ošklivá a chudá, vyhodí všechny prachy za šminky a Milku na nervy, tak nakonec skončí jako … tlustá, ošklivá a chudá.