Jak jsem si koupil dvakrát tu samou střechu.

Aneb krátká sonda do vymahatelnosti práva v České republice.

Stručně, protože už jsem o tom psal dříve, ovšem až teď je celá věc uzavřena:

– v roce 2011 jsem si vybral firmu pana Vávry (Stavby Vavrys, kdyby něco měl zájem nechat se oškubat) na zhotovení střechy na novostavbě (dodávka tašek, 6 střešních oken, okapů a klempířských prvků, latí, fólie atd) + práce.

– podepsali jsme smlouvu s tím, že já zaplatím zálohu ve výši 60 % (záloha na materiál) a poté doplatím zbytek. Pan Vávra peníze vzal, pak se s ním slehla zem, pak se zase vynořil s tím, že už peníze nemá, ale že má pořád zájem smlouvu splnit. Že tedy bude pracovat zadarmo, ale musím mu uhradit alespoň základní materiál (tašky) znovu. Souhlasil jsem, ovšem s tím, že peníze už nedám jemu, ale na účet velkoobchodu se stavebním materiálem. A pak se nad Vávrou zavřela voda definitivně.

– peníze, které jsem složil na účet velkoobchodu stihl částečně zneužít (vyzvedl si na ně zboží na jné stavby) a původní záloha byla fuč. Celkem to bylo za 155 tisíc. Takže jsem jsem s pomocí přátel nakoupil znovu zbytek věcí (třeba klempířinu a všechna střešní okna a část tašek) a nechal si položit střechu znovu.

A teď ta bezmoc… Co můžu dělat?

1) najmout si vymahače

2) podat trestní oznámení

3) podat na něj žalobu

A proč to všechno nefungovalo?

Vávra má adresu napsanou na magistrátě, jakékoliv doručení zásilky je nemožné (byť s fikcí doručení). Na žádné ze známých adres se nevyskytuje. Majetek v podstatě nemá žádný (jednu rozpadlou dodávku, která se zavírá drátem).

Ad 1) – vymahačské firmy si účtují cca 30 % z vymožené částky. V mém případě cca 50 tisíc. Všichni mi řekli totéž: vymáháme raději od firem, které mají auta, stroje, počítače, reputaci, strach o dobré jméno. A vymáháme raději částky v milionech. Pro 50 tisíc se opravdu žádný vymahač nepřetrhne, nebude nocovat tři dny v autě před kanclem, aby chlapíka nakonec zastihl jen proto, aby zjistil, že fakt nic nemá. Zmlátit ho nemůže a nic si na něm nevezme. Dokonce jsem si i jednu firmu najal. Po třech měsících se omluvili s tím, že to podle nich nemá cenu…

Ad 2) – policie se těmito spory vůbec nezabývá, protože se jedná o občansko právní spor. Dokonce to prý ani nenaplňuje skutkovou podstatu podvodu (!). Prý se mnou sepíšou protokol, oznámení přijmou, protože musí, a pak ho obratem odloží. Prý si mám najmout právníka a podat na něj občanskoprávní žalobu.

Ad 3) – právníka jsem kontaktoval. Dáma mi na rovinu řekla, že se s tím mám smířit, protože napřed zaplatím soudní poplatky a jí náklady na právní zastoupení. Pak pravděpodobně za několik měsíců až let vyhraju soud. Pak můžu s rozsudkem v ruce poslat na Vávru exekutory (pokud by nezaplatil sám, což je velmi nepravděpodobné, až vyloučené). Exekutor zjistí, že není co zabavit a ještě mi naúčtuje náklady na exekuci. Takže sice budu mít v ruce rozsudek, budu mít morální satisfakci, ale bude mě to stát dalších několik tisíc.

Zbývá hořká pachuť, zvlášť když pak vidím po Pardubicích billboardy s tímto (vážně míněným!) textem:

„Majitel nemovisti nechá zapsat trvalé bydliště lidem v exekuci apod. Zn. Musíme si pomáhat.“