O externím HD WD MyPassport Wi-Fi

anebo recenze.

I zatoužil jsem jednoho dne po externím disku. Důvody byly rozličné, tyto byly asi ty hlavní:

 1. záloha firemních i soukromých dat na fyzickém nosiči, který mám pod kontrolou (nikoliv v cloudu, který i tak využívám – jako zálohu zálohy).
 2. možnost propojení se set-top boxem a možnost nahrávání TV pořadů
 3. možnost přístupu k datům z více zařízení (notebook, telefony, tablety)
 4. možnost někam dětem nasdílet obsah a mít ho pod kontrolou (vědět, na co se koukají)
 5. umožnit každému členu rodiny mít dostupnou složku pro svá data, přístupnou odkudkoliv
 6. možnost přístupu k datům i mimo domov

Volba padla na externí disk Western Digital MyPassport 2TB Wi-Fi. Výhody se zdály jasné – disk se připojí pomocí Wi-Fi do domácí sítě a dá se tedy k němu přistupovat z jakéhokoliv zařízení doma připojeného k síti (což jsou všechna), má dostatečnou kapacitu i pro mě důvěryhodnou značku. Nicméně musím říci, že po cca týdnu užívání jsem dost zklamán. Hlavní nevýhody zařízení spatřuji v tom, že:

Wi-Fi nebo USB, nikoliv současně
Disk je možné připojit kabelem k USB 3.0 (tedy třeba k set-top boxu pro nahrávání TV signálu), ale v tom případě se u disku vypne Wi-Fi. takže se disk stane pro všechna ostatní zařízení neviditelný. Disk má jen a pouze jeden konektor – USB – takže připojit jej do sítě třeba ethernetovým kabelem nelze. Jinými slovy, můžu buď nahrávat z TV nebo disk používat jako síťové úložiště – za cenu neustálého vytahování kabelu. Nikoliv současně.

Výhodou ovšem je, že MyPassport funguje zároveň jako Wi-Fi modem (tvoří vlastní síť), takže jej lze použít pro tethering internetu třeba na cestách.

Baterie má výdrž 80 %
Disk má vlastní vestavěnou baterii, takže je ideální na cesty. Nevím, jestli je to schválně nebo ne, ale nedaří se mi nabít baterii na více než 80 % (první dva nebo tři dny ovšem byl nabitý na 100 %). I když vypnu Wi-Fi, stále ukazuje 80 % a to je disk zapnutý originál kabalem přímo do zásuvky. Disk má možnost použít přepínač „výkon – životnost baterie“, na stavu nabití se ale nic nezmění (ani po 24 hodinách).

Kabel je směšně krátký
Dodaný kabel má délku asi tak 20 cm. Nevím na čem přesně WD u disku za 6000,- Kč šetří, ale když zapojím disk originálním kabelem (kabel USB má přitom na druhém konci ploché rozhraní, takže to není obyčejný klasický USB kabel, kterých mám ve sklepě asi tak hektokrabici, ale kabel, který bych si musel jít koupit), do zásuvky, kabel nedosáhne ani na zem (takže na něm disk visí nebo ho musím podložit knížkami). Totéž nastane při pokusu připojit disk do USB portu PC – vzhledem k tomu, že porty jsou zhruba v polovině výšky casu, nelze disk položit ani vedle PC, ani nahoru na case – kabel tam prostě nedosáhne! Nemluvě o tom, že když jsem chtěl dát disk do TV stolku vedle set-top boxu, kabel nedosáhl ani na dno šuplíku ke zdi.

Nepamatuje si nastavení
Disk je možné připojit do sítě dvěma způsoby:

způsob A: PC – Wi-Fi modem – MyPassport

způsob B: PC – MyPassport – Wi-Fi modem

Oba způsoby mají svůj smysl – pokud PC odpojím od domácí Wi-Fi, zůstává v případě způsobu B připojený bezdrátově MyPassport k PC. Ovšem v případě připojení B je disk nedostupný, pokud není zapnuté PC (chová se vlastně jako jeden z HDD toho PC), takže pochopitelně je způsob připojení A mnohem používanější. Výchozí nastavení je ovšem B… Změna nastavení připojení není intuitivní (nějakým přepínačem v rozhraní pro správu disku), ale musí se provést správnou sekvencí zapínání jednotlivých částí sítě. Takže když disk připojím kabelem k set-top boxu, nahraju si TV pořad a zase jej odpojím, musím provést tajemný rituál zapínání a vypínání různých modemů a síťových připojení v tomto pořadí:

 1. odpojit PC od domácí Wi-Fi
 2. připojit PC k Wi-Fi MyPassport (jinak se nelze dostat do jeho rozhraní a disk se nepřipojí nikam, zůstane offline, pouze vysílá svoji síť), popř. jej připojit napevno kabelem
 3. v rozhraní MyPassport vybrat domácí síť, MyPassport se připojí způsobem B viz výše
 4. v PC se odpojit od Wi-Fi MyPassport (pokud je připojen kabelem, pak odpojit)
 5. v PC se připojit k domácí Wi-Fi
 6. MyPassport po určité chvíli zjistí, že není připojen Wi-Fi k PC a pokusí se najít další preferovanou síť, což je domácí Wi-Fi
 7. Při troše štěstí se MyPassport připojí a funguje způsobem připojení A

Při dalším vypnutí disku nebo jeho Wi-Fi (například neuváženým připojením k PC nebo set-top boxu kabelem) je třeba celý rituál opakovat.

Jinými slovy, velmi vážně lituji vynaložených peněz. Záměr mít externí disk, který umí nahrávat z TV a současně umožňuje tyto pořady sledovat třeba na PC nebo naopak – stažené seriály sledovat na TV se prakticky nekoná vzhledem k martyriu ohledně následného připojování disku. Důvod, proč ho nevrátím, je tak prakticky pouze ten, že se stejně chystám k nákupu nové smart TV, která si snad bude umět s diskem povídat pomocí W-Fi bez set-top boxu, takže to situaci ulehčí.

Nelze k němu přistupovat z venku
Tuhle možnost jsem ještě důkladně neotestoval, ale vypadá to, že naučit disk, aby byl dostupný z internetu (jakkoliv chápu, že to v případě velkého balíku dat může být rizikové), nelze. Respektive kdesi na diskusním fóru jsem způsob našel, ale neobejde se to bez určitých znalostí o sítích (přidělování pevných IP adres atd.), tudíž nic, co bych jako BFU udělal přepnutím v rozhraní – kde bych to i očekával – prostě zaškrtnout možnost přístupu z internetu a hotovo. Místo toho si mohu stáhnout aplikaci od WD, ale to znamená, že musím u sebe mít svoje zařízení (třeba mobil) a přistupovat z něj. Že bych třeba u klienta řekl „Hele, já vám ten výkres, co má 100 MB nebudu posílat, ale stáhněte si ho tady“, tak to bohužel nejde…

Co mohu pochválit je:

 • Hezký design, kompaktní provedení
 • slot na SD kartu (nikdy jsem nevlastnil digitální foťák, takže SD kartu jsou do PC strčil asi tak 3x za život).
 • poměrně dobře zpracované administrativní rozhraní, které je i v češtině
 • rychlost přenosu dat
 • podpora DNLA

Závěr – znovu bych si ho nekoupil. Poohlédl bych se po klasickém síťovém úložišti typu NAS, které umí být připojeno USB i Wi-Fi současně.