Politická korektnost v podání ČRo.

…v obci Dolánky nad Úpou likvidují hasiči únik močůvky z místního zemědělského družstva. Jak nám řekla nezávislá starostka Jana Znovuzvolená, mají situaci pod kontrolou…

Takhle nějak vypadá zpravodajství na Českém rozhlase. Nic proti tomu. Jen jsem pořád přemýšlel, proč jsou všichni starostové a starostky snad všech českých malých obcí takoví volnomyšlenkáři a fríkulinové, že se to o nich ví až v daleké Praze a je nutné to zdůrazňovat i ve zpravodajství. A pak mi to došlo… nezávislý starosta není označení hipíka, který se stal přes noc starostou, protože to nikdy jiný nechtěl dělat a on byl moc zhulený na to, aby odmítl, ale konstatování faktu, že kandidoval za nějaké místní hnutí „nezávislých“, kterých je český venkov plný. Prostě bylo před volbami nutné sestavit kandidátku, obec je moc malá na to, aby generovala dostatek členů zavedených politických stran, tak se v hospodě sešli místní zámečník, učitelka, opravář šicích strojů, nezaměstnaný krmič krav Jožin a pár dalších a dali do kupy místní stranu. Kdyby byli ajťáci, nazvali by se Default.

Prostě nezávislí. Každý z nich má jiný názor na Kalouska, Sobotku i Zemana. Je jim lhostejný postoj České republiky k situaci v Afghánistánu. Zato vědí, že za rok se bude muset udělat oprava vodovodu na horním konci a že by bylo dobré uspořádat výstavu králíků. Jo a hasiči potřebují nové hadice a trička na závody. To nebude problém, oni totiž pak pro obec zajistí hasičský bál a nějakou tu grilovačku na hřišti.

Chci tím říci, že je asi v pořádku, když se při referování o poslanecké sněmovně dozvím, kdo z poslanců a z jakých stran jak hlasoval. Že ministr vlády nominovaný za tu kterou stranu rozdává peníze daňových poplatníků tady tomu a jinde zase onomu… Ale informační hodnota toho, že starosta obce s 300 dušemi kandidoval za nezávislé, je nejen nulová, ale dokonce záporná. Je totiž matoucí. Co znamená nezávislý starosta? Oni jsou také závislí starostové? Chápu… je to podle vzoru sociálnědemokratický starosta nebo lidovecký starosta. A až bude starosta z hnutí ANO, zlomí si hlasatelka jazyk. ANOvý starosta? ANOvácký? Itý, istý, ičelý?

Jenže doba je rychlá a na dlouhé řeči není čas… V podkresu už drnká Miro Žbirka na kytaru a zprávy je třeba proto rychle ukončit. Není čas říci „starosta zvolený za nezávislé, protože nikdo jiný v obci nekandidoval“. Moc dlouhé.

Tak víte co? Neříkejte to vůbec. „starosta Horní Suché“ zní pořád lépe a srozumitelněji než „nezávislý starosta z Horní Suché“ (a je to i kratší, mrk mrk).

Přiště: O uvádění názvů politických stran mezi lomítka místo závorek.