Vyhrazené pruhy pro MHD jsou zlo!

V Pardubicích začala oprava Třídy Míru. Pro neznalé: jedná se o takovou polopěší zónu, kam se smí jenom když jste trolejbus, cyklista nebo pan Bajer, majitel stejnojmenné kavárny a nezaměnitelného motorového vozidla (v takovém případě můžete i přejet půlpolicajta („MP“), protože se vám nic nestane a ještě vás zvolí na radnici).

Souběžně s touto ulicí vede Sukova třída, kudy jezdí ten zbytek. Něco málo MHD a hlavně osobní auta. Sukova třída je čtyřproudá komunikace. Dokonce ani v největších náporech nebýval na Sukově třídě problém s průjezdem, protože ty dva pruhy každým směrem a ještě další pruhy odbočovací zvládaly nápor aut ustát. V Pardubicích máme jiné neuralgické body (S.K. Neumanna, Anenský podjezd, 17. listopadu, kolem nádraží), kde to bývá husté, až statické, zejména v pátek odpoledne.

No a v souvislosti s opravou Třídy Míru se usoudilo, že MHD bude přesměrována právě na souběžnou Sukovu třídu. Nárůst počtu vozidel je tedy max. o 1 vozidlo (trolejbus) za minutu a to ještě notně přeháním. Takové intervaly u nás zase MHD nemá. No a protože to ve velkých městech frčí, na byly na Sukově třídě vyznačeny v každém směru pruhy pro MHD a ještě zrušeny odbočovací pruhy do kolmých ulic. Takže z nějakých 2,5 pruhů každým směrem (2 průběžné a odbočovací) se stal regulérní 1 pruh. Průšvih ale je, že Sukova třída začíná křižovatkou, na kterou vede hlavní silnice od Hradce Králové (2 pruhy) a od Chrudimi (2 pruhy na Masarykově nám.) a výjezd z nákupního centra (1 pruh). Stalo se očekávatelné – doprava zkolabovala, protože auta z 5 pruhů do jednoho prostě bez komprese nacpat nelze.

Paradoxně to nejvíc odnáší právě MHD, protože na kompletně ucpanou a stojící Sukovu třídu se tím pádem nedá ani odbočit, aby mohly trolejbusy a autobusy ten jejich vyhrazený pruh vůbec využít. Samozřejmě také za Sukovou třídou na náměstí Republiky vyhrazené pruhy končí a je jen na benevolenci řidičů, jestli před sebe MHD pustí. A představte si ochotu řidičů, kteří 700 m dlouhou Sukovku projíždějí 20 minut kvůli vyhrazeným pruhům pro MHD, pustit před sebe trolejbus. („Jen si čekej, blbečku, když máš ten svůj pruh“).

Nechápu moc úvahu toho, kdo to vymyslel… Uzavřením Třídy Míru a přesměrováním nějakých 20 vozidel MHD za hodinu v každém směru přece nemohlo způsobit zvýšení dopravní zátěže na Sukově třídě, která ve dvou pruzích každým směrem zvládala v podstatě bez potíží několik set aut za hodinu.

Smutné je to, že si lidé z MHD začnou stěžovat na lidi v osobních autech, že kvůli nim MHD stojí. Rád bych jim tedy vzkázal: vzpomeňte si na bezproblémový průjezd Sukovou třídu ještě v únoru. A nespílejte řidičům, ale magistrátu, který tu zhovadilost vymyslel…

Uzavírka Třídy Míru pro MHD a pana Bajera má trvat asi rok. Ale už teď se mluví o tom, že by vyhrazené pruhy měly na Sukovce zůstat napořád!

Milé Pardubice! Mám vás rád, jste moje rodné město a žiju tu už třetinu století. Jsem patriot! Ale až abych xakru v létě vypadnul na venkov. Na dobro…